Tento soubor obsahuje e-knihy:
Lidové kroje československé - Anna Hrabánková. Základní charakteristiky krojů s důrazem na ornamentiku jejich výzdoby. Probrány kroje: Chodský, Plzeňský, blatský, Hanácký, Uhersko-hradišťský, Vlčnovský, Kyjovský, Valašský, Lanžhotský, velecký, Píšťanský, Bošácký, Lubinský, Kroj z Nového města a Paty. Jazyk český. Adobe PDF - 21 stran - 3,8 MB.
Lidové kroje na Moravě před 100 lety - Wilhelm Horn. Die Volkstrachten in Mären vor 100 Jahren. Wilhelm Horn - malíř, fotograf, vydavatel fotočasopisu, nejvýznamnější osobnost počátků fotografie v českých zemích. Tato kniha zobrazuje soubor 24 kolorovaných litografií, které vytvořil 1836-37. Jedná se o jedny z prvních přesných vyobrazení moravských krojů. Jazyk německý. Adobe PDF - 30 stran - 10 MB.
Vznik a historie svérázu - Amálie Kožmínová. Kapitola z rozsáhlé dvoudílné publikace "Praktická hospodyňka". Historický vývoj českých a slovenských krojů, základní střihy a základní techniky vyšívání ornamentů. Obrazy ženských i mužských krojů. Odkazy na dobovou literaturu. 40 obrázků krojů a výšivek v textu. PDF - 52 stran - 3,3 MB.
Svéraz v oděvní kultuře lidových vrstev města - dvacátá léta 20. Století - Mirjam Moravcová. Výňatek z časopisu Český lid/73/1986. Vliv lidového kroje na české módní návrháře a oděvní průmysl po první světové válce. Vývoj názoru a polemika na prvky svérázu v tehdejší módě. Osobnosti hlavních myšlenkových proudů. Příklady použití svérazu v ženské módě a jejich aplikace v tehdejším oděvním průmyslu. Přiložena rozsáhlá bibliografie. Názorné obrázky a fotografie v textu. Jazyk český, rezumé v němčině. PDF - 11 stran - 5,4 MB.
Lidová kultura a kroje v Československu - Karel Chotek. Řada úvah o llidovém umění a z toho plynoucí různosti uměleckých předmětů a krojů v různých oblastech Československa. Barevné obrazy Mánesa, Kašpara, Úprky a Syrového v textu, 37 vynikajících fotografií z krojovaných slavností v 30. letech 20. století. Jazyk český. Adobe PDF - 107 stran - 12,8 MB.